
A megfelelő lázmérő és lázmérési módszerek
Cikksorozatunk második részében szeretnénk hasznos tanácsokkal szolgálni azokra az esetekre, amikor lázas lesz a gyermekünk! A láz természetes dolog, amely előbb-utóbb minden gyereknél jelentkezik. Pánikra azonban semmi ok! Ismerkedjünk meg a legfontosabb lázmérési módszerekkel, a megfelelő lázmérővel, sőt hasznos tippeket és tanácsokat adunk a lázméréshez.
- Lázmérési módszerek
Ha melegnek érezzük a gyereket, de bizonytalanok vagyunk abban, hogy ez már láz, vagy még csak hőemelkedés, az első lépés megmérni a kicsi lázát.
A testhőmérséklet kis mértékben minden embernél eltérő és napi ingadozás is megfigyelhető. Érdemes a kicsinek egészségesen is megmérni a lázát, hogy "éles helyzetben" legyen viszonyítási alapunk.
Gyermekek esetében különböző lázmérési módszert választhatunk, melyek kiválasztásánál a következő szempontokat kell figyelembe venni:
- A mérés közben mozgó csecsemők és kisdedek esetén végbélben ajánlott a hőmérsékletet mérni
- Nagyobbaknál megfelelő a hónaljhőmérőzés
- Fülhőmérôzés csak megfelelô átmérőjű külsô hallójárat és résmentesen felhelyezett tölcsér esetén fogadható el (általában csak 3 éves kor felett).
- Milyen lázmérőt válasszunk?
A tapasztalatok sajnos azt mutatják, hogy gyakran van eltérés az egyes eszközök által mért értékek között, ezért célszerű akár többszöri ellenôrzô mérést is végezni.
A szakemberek vagy a jó minőségű digitális lázmérőt javasolják, vagy az analóg lázmérőt a pontosabb mérés céljából.
- Néhány jó tanács a lázméréshez
- Sose mérjük a gyerek lázát szaladgálás, meleg zuhany vagy fürdő után, hisz ezek mind emelik a testhőt, így hamis eredményt kaphatunk.
- Hónaljmérés esetén biztosítsuk, hogy szorosan hozzásimuljon a gyermek testéhez a hónalja, és közötte a lázmérő, mert csak így képes a megfelelő mértékben átvenni a testhőt a lázmérő.
- Ha analóg lázmérőt használunk, akkor 35,5 alá rázzuk le.
- Hónaljmérésnél mindig gondoskodjunk a bőr szárazságáról!
- Figyeljünk rá, hogy a hőmérő feje ne lógjon ki a hónalj másik oldalán, illetve a kicsi ne nagyon mocorogjon, nehogy idő előtt kiessen.
- A nagyobb gyerekeknél résen kell lenni, hogy ne nyomják meg a kikapcsoló gombot a digitális lázmérőn.
- Pici babáknál a popsiban mérés a leghatékonyabb, ám hogy ne sértsük fel a végbélnyílást, érdemes a lázmérő végét kicsit bekrémezni, a két lábát pedig megfogni, hogy ne mocorogjon. A digitális hőmérők szerencsére gyorsan megmutatják az eredményt, így ez az - érthető módon - nem túl népszerű tevékenység nem tart sokáig.
- Végbélben történő mérésnél a kapott eredményből (csakúgy, mint a szájban vagy a fülben végzett mérés eredményéből) 0,5 fokot le kell vonni (mivel maghőt mérünk, nem testhőt), hogy reális eredményt kapjunk.
- Végbélben történő mérés esetén használjunk flexibilis végű lázmérőt.
További felvilágosításért forduljon Egészségügyi Szakemberhez, amennyiben kérdései adódnak a betegséggel vagy az egészség megőrzéssel kapcsolatban.
Cikk forrása: http://www.babaszoba.hu/articles/baba/Kisokos_lazcsillapitashoz?aid=20140409101139