
Mikor kell lázat csillapítani?
Ha lázas lesz a gyermekünk fontos átgondolnunk, hogy milyen lépeseket kell megtennünk annak érdekében, hogy jobban legyen. Cikksorozatunk harmadik részben a lázcsillapítással kapcsolatban gyűjtöttünk össze hasznos információkat. Tudd meg Te is, hogy mikor kell lázat csillapítani, illetve, hogy mi a teendő láz esetén!
- Mikor kell lázat csillapítani?
Sem a láz ténye, sem mértéke önmagában nem diagnosztikus! Mindig keresendô a mögötte meghúzódó ok. A betegség súlyossága szempontjából fontos a gyermek életkora, az általános állapota és a kórelôzménye. Fiatalabb életkorban az alacsonyabb láz is (38,0°C) jelezhet súlyos betegséget, és fordítva, nagyobb gyermeknél még a magasnak tekintett 40°C körüli testhômérséklet sem biztosan jelenti súlyos betegség fennállását.
Biztosítani kell számára a megfelelő folyadékbevitelt. A lázas gyermek étrendje álljon könnyen emészthetô,zsírszegény ételekbôl: levesek, pürék, mártások, turmixok, sodók, pudingok, párolt friss zöldségek, nyers vagy kompótnak elkészített gyümölcsök fogyasztása javallott.
Fontos tudni, hogy a láz lelki eredetű is lehet. Ha a gyerek nem érzi jól magát a világban, több törődésre, szeretetre vágyik, nehezen viseli a konfliktushelyzeteket, megesik, hogy minden látható ok nélkül belázasodik. Tipikus jele lehet a vasárnap esti láz annak, hogy nem érzi jól magát az oviban.
- Láz esetén teendők
A láz az esetek többségében ártalmatlan, ugyanakkor segít a szervezetnek a fertôzés leküzdésében. Ezzel szemben a fokozott hôtermelés megemeli a szervezet oxigén igényét és rossz közérzettel, levertséggel jár. Emellett a betegség kapcsán fájdalom is jelentkezhet, vagyis a láz elônyös tulajdonságai mellett komoly diszkomfort érzetet okozhat a betegnek. Ezért a lázcsillapítás mindig mérlegelést és egyéni döntést igényel. Mindenképpen csillapítandó a krónikus és a súlyos betegek láza. Csillapítani kell azoknak a betegeknek a lázát, akik hánytak, hasmenésük volt és kiszáradás körüli állapotban vannak. Ezen felül mindazon betegek láza is mérséklendô, akiknek a láz szubjektív panaszokat, diszkomfort érzetet okoz. Mindebbôl azonban az is következik, hogy célszerűtlen az agresszív lázcsillapítás, és a normál testhômérséklet elérésére sem kell törekedni. Nem kell hôemelkedés esetén lázcsillapítást alkalmazni, de láz esetén általában célszerű a testhômérséklet csökkentése.
- Folyadékpótlás:
Ha lázas a gyerek, a legfontosabb teendőnk a folyadékpótlás, s a kiszáradás megakadályozása! Ha hány a gyerek, csak kortyonként itassuk, körülbelül 10 percenként. Anyatejes babánál ez anyatejjel, gyakoribb szoptatással történjen. Ha a gyerek még szopik, átmenetileg, amíg mást nem fogad el, visszatérhetünk a kizárólagos szoptatásra. Az anyatej segíti a baba gyógyulását. Figyeljük a kiszáradás jeleit - karikás szemek, kiszáradt ajkak, lepedékes nyelv, babáknál besüppedt kutacs, kevesebb pisi, könnyek nélküli sírás. - Ne engedjük közösségbe, amíg lázas!
- Nem kell túlöltöztetni csak azért, mert lázas. De az sem jó, ha alul öltöztetjük.
- Fizikális - Ha meleg testtôl hôt vonunk el, akkor lehűl. Ez a fizikális módszerek elvi alapja, amelyek közé tartozik a borogatás, hűtôfürdô. Hátránya, hogy nem hat a hôközpont beállítási pontjára, vagyis a hôelvonás után hamar visszaállhat a lázas állapot.
- Ne adjunk antibiotikumot a láz oka ismeretének hiányában, azaz az orvos utasítás nélkül. Az antibiotikum nem lázcsillapító!
További felvilágosításért forduljon Egészségügyi Szakemberhez, amennyiben kérdései adódnak a betegséggel vagy az egészség megőrzéssel kapcsolatban.